Základní škola a Mateřská škola Děčín III, Březová 369/25, příspěvková organizace +420 412 513 297 skola@zsamsbrezova.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE

NAŠE ŠKOLA

  • REKONSTRUOVANÁ ŠKOLA

KAM PO ŠKOLE?

KAM PO ŠKOLE?
pátek, 20 květen 2022 07:27 | AKTUALITY ŠKOLA

Volejbal - okresní turnaj 2022

Velká gratulace děvčatům, která vybojovala nádherné 3. místo ve velkém volejbalovém turnaji v rámci soutěží AŠSK za rok 2022.

Na turnaji se sešlo celkem 10 týmů a to 8 dívčích a 2 chlapecké. Dívky hrály ve dvou skupinách a s přehledem svou skupinu vyhrály. Před finálovými boji sehráli své zápasy chlapci, kteří pravidelně trénovali volejbal již několik měsíců. Bylo vidět velké zlepšení a posun ve sportovních dovednostech. Chlapecké utkání vyhráli kluci ve složení: Bára Martin, Vo Honza, Miškovský Jenda, Pham Dominik, Baum Oliver a Moučka Jára. Druhý tým velmi aktivně bojoval, ale vítěz je vždy jen jeden. Všichni kluci zaslouží pochvalu včetně asistentů.

Děvčata statečně bojovala o finále, přesto jim uniklo. Souboj o 3. pozici zvládly perfektně a poté získaly nejen sportovní trofej, ale po celý turnaj jsme pozorovali naprosto pohodové a přátelské družstvo. Celý tým ve složení: Grulichová Kája, Dolejšová Emča, Mihová Kačka, Šafková Barča, Baumová Adélka, Kubelková Natálka, Trojanová Kája a naši benjamínci Čtvrtníková Nikča a Baumová Amálka, zaslouží velkou pochvalu a gratulaci.

Poděkování patří i panu rozhodčímu Pazderkovi.

Mgr. Pavlína Kopejsková

V úterý 17. května 2022 se na sportovním hřišti ZŠ Dr. Miroslava Tyrše uskutečnila Olympiáda pro školní družiny v Děčíně.. Pořadatelem byl již tradičně Dům dětí a mládeže Děčín, středisko Březiny.

Soutěžilo se v těchto disciplínách: hod na cíl - 3 m, hod do dálky, skok do dálky z místa a běh na 50 m.

Naše školní družina vyslala na olympiádu dva sedmičlenné týmy, které bojovaly ze všech sil. Na medailové umístění to však nestačilo.
Všem zúčastněným sportovcům gratulujeme a děkujeme za skvělé výkony a fairplay hru.
 
vychovatelky ŠD
středa, 18 květen 2022 08:34 | AKTUALITY DRUŽINA

Akce ŠD - Talentová soutěž

Ve čtvrtek 12. května proběhla ve školní družině TALENTOVÁ SOUTĚŽ. Tuto soutěž vyhlašujeme, abychom podpořili zájmy našich dětí. Viděli jsme kouzelníky, tanečníky, zpěváky. Dále své sportovní výkony ukázali fotbalista a florbalista. Shlédli jsme také dvě výtvarná vystoupení a zaposlouchali se do četby. 

Porota byla složena ze zástupců všech oddělení. Vystoupení jsme ocenili velkým potleskem. 

V pátek si ti nejlepší převzali diplomy a ceny.
 
vychovatelky ŠD

V pátek 6. května 2022 se třídy 3.A a 3.B vypravily do Hvězdárny v Teplicích. Zde pro ně byl připraven program "Vesmír - sluneční soustava".
Po příjezdu a svačině děti vystoupaly do otočné kopule, kde si prohlédly hvězdářský dalekohled. Dalekohledem se podívaly na Slunce. Další program probíhal v učebně. Zde děti viděly sluneční soustavu na obrázcích a poslechly si zajímavosti o planetách. Následně si mohly zakoupit upomínkové předměty a také si zahrát různé hry spojené s vesmírem na interaktivních televizorech, které jsou rozmístěny po celé hvězdárně. Poté už jsme se rozloučili a vydali se na cestu zpět. 

Mgr. Pavla Dernerová, Mgr. Zdeňka Jahodová

čtvrtek, 12 květen 2022 13:07 | AKTUALITY ŠKOLA

Florbal dívky 2022

Skvělý sportovní zážitek nám připravila děvčata z naší školy. Děvčata získala bronz v okresním turnaji dívek za rok 2022. Po bojích v základní skupině děvčata bojovala o 3. místo a byla to velká bitva. Závěrečný zápas sehrály dívky s Vrchličákem. V normální hrací době skončil zápas remízou a rozhodovalo se v nájezdech. Dívky daly do nájezdů veškerý svůj um a zvládly i své emoce. Po celou soutěž byly skvělý tým a patří jim velká gratulace a pochvala. Tým reprezentovaly tyto dívky: kapitánka Eliška Rocheltová, Amálka Baumová, Kája Trojanová, Natálka Kubelková, Kája Grulichová, Kačka Mihová, Markéta Bulyhová, Eliška Capoušková a skvělá brankářka Nikča Čtvrtníková.

Mgr. Pavlína Kopejsková

Dne 4. května se na ZŠ Dr. Miroslava Tyrše uskutečnilo očekávané okresní superfinále ve florbalu. Na tento turnaj se probojovala pouze 4 nejlepší družstva mladších i starších žáků (dohromady tedy 8 družstev) z celého okresu Děčín.
Kluci z Březovky na tuto soutěž postoupili po výborných výkonech v okrskovém kole a ve stejném duchu pokračovali i tentokrát. Po suverénních vítězstvích 7:1 nad Českou Kamenicí a 5:2 nad Benešovem borci netrpělivě a poměrně dlouho čekali na rozhodující zápas s „domácím“ Vrchličákem. Karty byly jasně rozdány – pokud zvítězíme nebo remizujeme, postupujeme do kraje. Zápas byl úplně posledním na celém turnaji. Před ohromnou diváckou kulisou se odbýval nervy drásající souboj s několika zvraty ve skóre a s několika vyloučeními. Nakonec to kluci zvládli a po remíze 4:4 postoupili podruhé v historii naší školy do krajského finále v Teplicích. Nastoupili jsme v tomto složení: Bruno Jednorowicz, Honza Doležal, Domča Sedláček, Kevin Kváš, Štěpán Polak, Ondra Koloušek, Radim Pavlíček, Roman Kvasnička, David Bozseník a Roman Hynčica.

Dne 10. května došlo v teplické sportovní hale ke kýženému krajskému finále. Družstva byla rozlosována do dvou skupin. Březovka nastoupila hned k úvodnímu střetnutí celého turnaje proti gymnáziu Bohosudov. Bohužel prohrála. Roli sehrálo mnohem větší hřiště i větší počet hráčů na place. Ve druhém utkání se už vše srovnalo a kluci porazili Roudnici 3:2. Posledním soupeřem ve skupině byl Pernštejn, se kterým si hoši poradili přesvědčivě 3:0 a postoupili tak do čtvrtfinále. Zde na kluky čekal Most a bohužel od prvních sekund zápasu bylo znát, že tento soupeř nám nesedí. Po prohře se tak „březováci“ umístili na konečném 5.místě. Je to veliký úspěch a my budeme doufat, že v příštích letech na tento počin navážeme. Školu na kraji reprezentoval kromě výše zmíněných hráčů ještě Oliver Keleši.

Mgr. Michal Pazderka

Po dvouleté odmlce kvůli coronaviru se žáci z Biologického kroužku měli možnost v sobotu 30. dubna 2022 vypravit na oblíbenou akci – Vítání ptačího zpěvu.

Akce se odehrává celorepublikově a krom poslouchání zpívajících ptáků v brzkých ranních hodinách jsou součástí také odchyty do nárazových sítí a kroužkování ptáků.

Dětem byl zařízen zdarma autobus, který byl financovaný z projektu „Škola národního parku“. Start byl již tradičně na parkovišti naproti budově Správy NPČŠ. Zde si mohli účastníci nabrat zdarma materiály s ptačí tématikou.

Po několika úvodních slovech ředitele národního parku pana Pavla Bendy přišla drobná soutěž o ptačí odznáček. Účastnící měli určit ptáky, které organizátoři přinesli v podobě vycpanin. Dva naši žáci – Lukáš Hartig a Andrea Braunová – správně určili po jednom druhu a tak si tuto drobnou upomínku s sebou odnesli.

Následně se skupina vydala na cestu směrem k orchideové louce při PR Velký rybník, kde probíhaly odchyty ptactva. Po cestě bylo možno zaslechnout množství běžných i méně známých druhů ptáků – budníčky, sýkory, skřivany, datla atd. Krom ornitologů se účastnil vycházky i botanik Petr Bauer a entomolog Lukáš Blažej, kteří publikum seznámili s květenou a entomofaunou lokality.

Druhý jmenovaný pak měl pro účastníky ve svém batohu malé překvapení – samce zmije obecné – její černou tzv. melanistickou formu. Děti byly z hada vysloveně nadšené, doslova se mu mohly podívat na zoubek, ty odvážnější ho mohly dokonce pohladit.

Na místě odchytů pak byli k vidění kosi černí a bramborníčci hnědí. Ptáků se nechytilo mnoho, ale v případě druhého zmíněného druhu se jedná o vzácnější taxon, který se jen tak nevidí. V dalekohledech se pak dalo pozorovat vzácné jeřáby popelavé krmící se v dáli na loukách. Krom ptáků bylo na místě i množství skokanů hnědých, kteří byli milým zpestřením. Po okroužkování ptáků si pak někteří vyvolení mohli jako vždy ptáčka vzít do rukou a pustit ho opět na svobodu.

Když akce skončila, měli jsme asi hodinu čas do odjezdu. Programu pro žáky jsem se ujal já a prozkoumávali jsme s dětmi okolní terén. Přidal se k nám i pan Bauer, který byl tak laskav a žákům presentoval vybrané druhy rostlin.

Při cestě k autobusu si pak žáci všimli na polní cestě nápadného brouka. Byl jím kriticky ohrožený střevlík zlatitý, o kterém jsme slyšeli jen z vyprávění a obrázků pana entomologa Blažeje. Asi nejvíc nadšený z brouka jsem byl já sám. Bylo to mé první pozorování, takže jsme u zvířete strávili minimálně 15 minut – snažil jsem se pořídit maximum snímků. Žáci jsou naštěstí na toto u mě zvyklí, i tak jim ale děkuji za trpělivost :)

Akce tedy vyšla více než skvěle.

Budu se těšit opět příště.

Mgr. Lukáš Bartoň

čtvrtek, 05 květen 2022 21:51 | AKTUALITY ŠKOLA

Den Země

Ve čtvrtek 21. dubna 2022 se žáci navštěvující Biologický kroužek účastnili akce Den Země, kterou pořádali AOPK a CHKO České Středohoří. Na akci se mohli seznámit s činností různých spolků podporujících ochranu přírody, prohlédli si preparáty zvířat, které se v našem regionu vyskytují, dále si mohli nabrat spoustu informačních materiálů o přírodě v okolních chráněných územích atd.

Cesta od školy ke knihovně a zpět byla pojata zároveň jako exkurze po přírodě města Děčín. Žáci se pod mým vedením seznámili s několika vybranými druhy rostlin a živočichů a s problematikou biodiverzity měst. Asi nejvíce byli žáci nadšení z pozorování našeho druhého nejmenšího ptáka – králíčka ohnivého, kterého jsme přilákali přehráváním jeho hlasu na vzdálenost jen několika málo metrů.

Mgr. Lukáš Bartoň

Dne 22. dubna 2022 se žáci Lukáš Hartig a Nela Havránková zúčastnili okresního kola Biologické olympiády. Jak je již tradicí, soutěž byla rozdělena na 3 části – test vědomostí, poznávání přírodnin a laboratorní práce.

Pro účast v soutěži bylo nutno ještě vypracovat vstupní úkol, na kterém žáci pracovali dlouhé týdny před samotnou soutěží. Lukáš Hartig si ke zpracování vybral určování opadavých dřevin podle jejich pupenů, Nela Havránková zvolila téma hub, které rostou v zimě. Oba měli práce natolik kvalitní, že za ně dostali plný počet bodů.

Žáci předvedli pěkné výkony a umístili se následovně – Nela Havránková 8 – 9. místo, Lukáš Hartig 5. místo. Lukáš má šanci naši školu representovat v krajském kole soutěže.

Oběma soutěžícím děkuji za účast v soutěži.

Mgr. Lukáš Bartoň

úterý, 03 květen 2022 10:36 | AKTUALITY ŠKOLA

Květnové aktivity na Březovce

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas…Také byste alespoň v květnu dali lásce více prostoru? Máte možnost! Vyhlašujeme mezitřídní soutěž o nejkrásnější výzdobu třídy. Můžete se inspirovat milostným citem, ale i přírodou v rozkvětu, ta ke květnu totiž také patří. 

Dále vyhlašujeme soutěž jednotlivců o nejzajímavější květnovou báseň. Karel Hynek Mácha by už jistě potřeboval nějaké schopné básnické konkurenty.

Poslední aktivitou, které se v květnu budeme věnovat, je paradoxně svatý Valentýn. Ten totiž, chudák, onemocněl v únoru Covidem-19, následně se dlouhodobě potýkal s postcovidovým syndromem. Nemohl tak roznášet svá valentýnská přání jako každý rok. Domluvil se tedy s Máchou, že je roznese na konci května za něj. Během tohoto týdne se u sborovny druhého stupně objeví sběrné krabice, do kterých můžete házet přáníčka, ve kterých vyjádříte někomu ze svých spolužáků, jak moc pro vás znamenají. Samozřejmě, že může jít i o vyjádření pouhého přátelství. To je totiž minimálně stejně důležité, jako láska.

Uzávěrka všech tří aktivit proběhne v úterý 31. května, kdy proběhne také roznášení přáníček.

Mgr. Jana Adéeová, Mgr. Lucie Štěpánková

Strana 1 z 35