Základní škola a Mateřská škola Děčín III, Březová 369/25, příspěvková organizace +420 412 513 297 skola@zsamsbrezova.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE

NAŠE ŠKOLA

  • MODERNÍ POMŮCKY

KAM PO ŠKOLE?

KAM PO ŠKOLE?
pátek, 07 červen 2024 09:03

Pobyt s přírodovědnou tématikou v Krásné Lípě

Ve dnech 31. května – 2. června 2024 se naši žáci účastnili pobytu s přírodovědnou tématikou v Krásné Lípě.

Zázemím jim byla Plšíkova učebna při správě Národního parku České Švýcarsko.

Pro děti jsem zde připravil program na seznámení s tamní přírodou. Bohužel nám původní plány změnilo deštivé počasí. I tak jsme ale měli možnost na několik kratších výprav do přírody vyrazit.

První den jsme se po ubytování vydali do okolní kulturní krajiny, objevili jsme hnízdo strakapouda, pozorovali různý hmyz, jako nosatce, listokaza zahradního, zlatohlávka tmavého aj., vzhledem k tomu, že byl soumrak, vylézalo množství měkkýšů – páskovky hajní, plzáci nebo třeba jantarky obecné.

Večer jsme pak vyrazili s baterkami do areálu při správě, kde se nachází rybníček. V něm jsme mohli pozorovat např. potápníky – jak dospělce, tak larvy, znakoplavky obecné aj. Také jsme pozorovali plchy zahradní v jejich výběhu. Plši měli u dětí obzvlášť velký úspěch. Den jsme zakončili opékáním buřtů.

Druhý den jsme po snídani a dešti vyrazili na orchideové louky. Po cestě jsme potkali např. ropuchu obecnou a pověděli jsme si něco málo o rostlinách kolem cesty. Po příchodu na lokalitu nás čekal nemilý pohled, louku se vzácnými prstnatci májovými někdo rozjezdil traktorem. Naštěstí pár rostlin přežilo a několik jedinců bylo ještě v květu.

Blížící se déšť nás vyhnal zpět na ubytování. Po jeho konci jsme vyrazili do centra Krásné Lípy, kde si děti nakoupily něco dobrého a kde nás zastihla silná bouřka, která naštěstí rychle přešla. Odpoledne jsme strávili opět u rybníčku, kde jsme krom hmyzu, který jsme viděli večer, pozorovali i další druhy – např. vířníky, bruslařky nebo vodoměrku štíhlou. Jelikož je voda v rybníčku průzračná, dobře se dali pozorovat pouhým okem drobní planktonní korýši hrotnatky. Z rostlin je rybníček osázen zajímavými druhy, jako je vachta trojlistá, řezan pilolistý, přeslička – nejspíš poříční aj.

Večer jsme oslavili Den dětí a hráli různé hry.

Poslední den byl ve znamení balení a úklidu a návratu do Děčína.

Akce byla vydařená, a i přes počasí, které panovalo, jsme si všichni akci užili. Závěrem chci poděkovat mamince Kláry Šebkové za zařízení jedné večeře v podobě řízků s chlebem a zeleninou a palačinek na snídani. Dále pak rodičům Terezy a Lucie Leginové za zajištění pití a pamlsků ke dni dětí. Rovněž chci poděkovat Ing. Jarmile Judové a Správě NP České Švýcarsko za poskytnutí areálu správy a prostor Plšíkovi učebny k ubytování.

Mgr. Lukáš Bartoň

Přečteno: 76 x