• NOVÉ ŠATNY

úterý, 24 říjen 2023 14:15

Práce a výkon ve fyzice v 8. ročnících

Práce, výkon, účinnost, přeměny energií... to jsou naše fyzikální témata v 8. ročnících prvních pár týdnů nového školního roku.

Žáci využili siloměry, pověsili na ně, penály, klíče, tašky... přesouvali po lavici, měřili sílu, dráhu a počítali vykonanou práci.

Aby vypočetli svůj výkon, ochotně (či méně ochotně :-) ) vylezli 10x na židli a zpátky, stopli čas, měřili výšku židle a předháněli se, čí výkon byl lepší :-)

Z lego kostek postavili nejrůznější pyramidy. Při troše představivosti, že různé kostky jsou různě velké a těžké cihly a přesouváme je do rozličných pater, opět vypočítali práci nutnou pro stavbu takové pyramidy.

Téma jsme skutečně probrali detailně ze všech stran, takže se s chutí můžeme pustit do dalšího bádání smile

Ing. Štěpánka Řežábková