• POČÍTAČOVÁ UČEBNA

pátek, 22 září 2023 08:19

Přírodní památka Radobýl - akce biologického kroužku

V neděli 17. září 2023 se žáci z Biologického kroužku vydali prozkoumávat přírodu Přírodní památky Radobýl náležící pod CHKO České Středohoří. Předmětem ochrany je zde svah s ukázkou sloupcovitého rozpadu čediče a teplomilná rostlinná společenstva na jižních svazích.

Cílem exkurze bylo žáky seznámit s přírodními poměry lokality a charakteristickou faunou a flórou. Cílové druhy, které jsme chtěli vidět, byly: kudlanka nábožná, otakárek fenyklový, otakárek ovocný a stepník rudý. Ze jmenovaných zvířat se nám podařilo pozorovat všechny, až na stepníka. Mezi dětmi měly největší úspěch kudlanky, které většina z nich viděla vůbec poprvé v životě. Dokonce se jednomu z dětí podařilo objevit ootéku kudlanky (schránku s ukrytými vajíčky). Krom toho zde měli žáci možnost spatřit měkkýše suchomilku obecnou a páskovku žíhanou, dále pak okáče skalního, krkavce velkého, poštolku obecnou, chrobáka jarního, cvrčka polního, z rostlin stepního běžce máčku ladní, netřeskovec výběžkatý, kavyly a mnoho dalšího.

Akce se tedy vydařila na výbornou. Děti viděly bezpočet organismů, které předtím nikdy nepotkaly, počasí bylo vynikající, výhledy z vrcholu Radobýlu do Českého Středohoří byly opravdu skvělé.

Budu se těšit na některé z příštích akcí.