• VARIABILNÍ PROSTŘEDÍ

úterý, 30 květen 2023 13:35

Hodina moderní chemie

Dne 18. května 2023 absolvovali žáci 8. a 9. ročníků naší školy přednášku s názvem “Moderní hodina chemie”.

S mnoha novými informacemi a především zajímavými pokusy za nimi přijeli 2 studenti z VŠ chemicko-technologické v Praze - Týna a Erik.

Žáci 8. ročníků mohli shlédnout ohnivé plameny zbarvené díky nejrůznějším chemickým prvkům, které jsou podstatou ohňostrojů. V návaznosti na to přednášející vytvořili 2 modely hasicích přístrojů. Žáci se seznámili také se suchým ledem a tekutým dusíkem. A právě díky tekutému dusíku jim nakonec studenti VŠCHT připravili překvapení a pro každého vyrobili smetanovou zmrzlinu.

Žáci 9. ročníků se podrobně seznámili s jednotlivými složkami potravin. Zopakovali si strukturu sacharidů, tuků a bílkovin. Seznámili se s novými chutěmi potravin, některé si dokonce mohli sami vyzkoušet.

Přednášející předvedli důkaz přítomnost škrobu v různých druzích mléčných výrobků a v párků.

Ing. Štěpánka Řežábková