úterý, 30 květen 2023 13:26

Hustý "koktejl" - fyzika 6. ročník

Před několika měsíci jsme měli v 6. ročnících první laborky z fyziky na téma magnetismus. Některým žákům se to tak líbilo, že byla občas slyšet typická hláška: "To je hustý."
Tenkrát jsem jim s úsměvem říkala, že hustý to teprve bude laughing
A je to tu. Minulý týden jsme začali probírat hustotu.  Aby si to žáci uměli co nejlépe představit, šli jsme na to prakticky. Namíchali jsme si několik barevných roztoků vody a cukru. V každém bylo jiné množství cukru a tedy i jiná hustota.
Pak si každý vyzkoušel do zkumavky namíchat svůj vlastní "koktejl". Tedy opatrně nalít jednotlivé barevné vrstvy odspodu od té s největší hustotou až po tu s nejmenší.
Všechny to moc bavilo, někteří to zkusili i vícekrát. A nakonec se dílo povedlo úplně všem. Když pracovali pečlivě, podařilo se jim jednotlivé barevné vrstvy nesmíchat a vypadalo to báječně. Někteří zájemci si dokonce přišli namíchat barevný koktejl o přestávce do svých vlastních lahví na pití smile

Ing. Štěpánka Řežábková