• POČÍTAČOVÁ UČEBNA

středa, 22 únor 2023 12:23

Přijímačky nepodceňujeme – češtinářský projekt 9. A

Od ledna se žáci 9. tříd intenzivně připravují na přijímací zkoušky z češtiny. V přijímacích testech na střední školy se často objevuje zadání na vysvětlení významu přísloví, vyjmenování např. tří přísloví, kde se vyskytuje zvíře nebo část těla apod. Proto je dobré znát nejznámější česká přísloví a přemýšlet o jejich významu. Žáci v praxi při únorové skupinové práci zjistili, že přísloví je ustálený stylizovaný výrok, jenž obsahuje obecně platné zásady nebo zkušenosti mravoučné povahy. Tyto jsou vyjádřeny buď přímo, nebo obrazně. Pro snadnější zapamatování má přísloví často podobu rýmovaného dvojverší. Přísloví tvoří součást lidové slovesnosti. Výsledky snažení našich deváťáků včetně ilustrací jsou vystaveny ve 2. patře vedle 9. B.

Mgr. Iva Košková