čtvrtek, 15 září 2022 16:26

Za mloky na Kvádrberk

V pátek 9. září 2022 se žáci vydali na tradiční exkurzi za mloky na stoličnou horu Kvádrberk. Letos nebyla účast žáků tak velká, mnozí měli v daný termín důležitější aktivity. Jelikož se akce účastnili i rodiče případně sourozenci oslovených žáků, byla nakonec naše skupina relativně početná.

Na samotném počátku exkurze se zdálo, že budu muset vše zrušit, jelikož ještě pár minut před oficiálním začátkem akce byla bouřka. Naštěstí vítr vál tím správným směrem, bouřka odešla a my se mohli vydat hledat mloky skvrnité (Salamandra salamandra).

V úvodní části exkurze se účastníci seznámili s biotopem, který mloci obývají. Vůbec první jedince mloků – jejich larvy – bylo možno zahlédnout v tunelu uvnitř hory, ze kterého vytéká voda napájející rybníček v lesoparku. Pak už následoval výstup na horu a hledání mloků podél cesty i mimo ni.

Přibližně v polovině našeho výšlapu jsme našli prvního jedince – samici, na ní jsme si popsali důležité znaky, jako jsou funkce černo-žlutého zbarvení, rozmístění jedových žláz, rozlišení samců a samic. Za pár chvil jsme našli dalšího a dalšího mloka. Ten den jsme viděli alespoň 15 ks, což řadí tuto exkurzi co do počtu mloků mezi ty nejúspěšnější. Byly ročníky, kdy jsme byli rádi za jednoho mloka.

Děkuji všem přítomným za jejich účast na akci a budu se těšit příště.

Galerie Obrázků