Základní škola a Mateřská škola Děčín III, Březová 369/25, příspěvková organizace +420 412 513 297 skola@zsamsbrezova.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE

NAŠE ŠKOLA

  • VYBAVENÍ TŘÍDY

KAM PO ŠKOLE?

KAM PO ŠKOLE?
úterý, 26 říjen 2021 12:08

Po stopách děčínských pověstí aneb pár „kousků“ z Modroretu

Protože máme v Děčíně úžasného spisovatele Radka Fridricha a v hodinách literatury se učíme o pověstech, rozhodly jsme se s paní učitelkou Adéeovou připravit pro žáky šestých tříd projektový den zaměřený právě na děčínské pověsti z knížky „Modroret“.

V úterý 12. 10. se ráno žáci sešli na dvoře naší školy, kde na ně čekal první úkol. Vyluštit křížovku a zjistit, kam povedou naše další kroky. Díky tajence „Zubatá bába“ jsme měli jasno. Na mostě měli žáci další úkol, najít schovaný qr kód. Přes nalezený qr kód se žáci seznámili s první pověstí – tou byla pověst o sv. Vojtěchovi. Žáci si pověst přečetli a poté jsme si shrnuli, kdo to sv. Vojtěch byl, komu má pomáhat a koho chránit, řekli jsme si, v jakých místech se barokní socha nachází a na žáky pak čekal další úkol. Museli se poprat s tajnou šifrou, která byla napsaná hlaholicí. Naše další kroky pak vedly na Labské nábřeží. Tam byl opět schovaný qr kód, který nás seznámil s druhou pověstí – Pastýřská stěna. Výhled od „rogala“ na Pastýřskou stěnu byl opravdu úchvatný. A co myslíte? Mohl pán z rodu Berků z Dubé tenkrát při bouři opravdu vidět pastýře s ovečkami, jak se vznášejí nad Labem? Po splnění dalšího zašifrovaného úkolu jsme věděli, že máme jít na Masarykovo náměstí. U kašny si žáci našli další schovaný QR kód a přečetli si pověst „Jelen s ohnivým křížem“. Víte, že tento jelen je opravdu vytesán na jednom z domů na Masarykově náměstí? Ne? Naši šesťáci už teď ano 😊. Na žáky čekal poslední úkol, tedy poslední indicie, kam se vydat. „A teď směr Kvádrberk“. Na Kvádrberku jsme si přečetli poslední dvě pověsti a pak hurá zpátky do školy.

Z každého projektového dne by měl být nějaký výstup. A to platilo i pro náš den. Žáci si měli vybrat jednu z pověstí a tu výtvarně zpracovat. V největší míře převládaly pověsti o Jelenu a Pastýřská stěna. Z namalovaných obrázků pak připravíme výstavu.

Všem zúčastněným žákům velmi děkujeme za příjemně strávené dopoledne mimo školní lavice a těšíme se na další.

Mgr. Lucie Štěpánková, Mgr. Jana Adéeová

Přečteno: 90 x Naposledy změněno úterý, 26 říjen 2021 12:12