pondělí, 30 září 2019 11:16

Mezinárodní noc pro netopýry

V pátek 6. 9. 2019 se členové biologického kroužku opět zúčastnili akce „Mezinárodní noc pro netopýry“ pořádané Správou CHKO Lužické hory, ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody ZO 36/02 při SCHKO JH a Českým svazem pro ochranu netopýrů pod záštitou Euro Bats. Netopýří noc, na kterou jsme vyrazili, probíhala v PP Naděje nedaleko Cvikova. Minibus, který jsme měli objednaný, nás vyzvedl kolem osmé hodiny večer, před devátou hodinou jsme pak byli na místě. Od parkoviště se poté ještě šlo asi 20 minut tmavým lesem, takže baterky byly nutností. Pod samotným odchytištěm byl pro návštěvníky připraven stánek s upomínkovými předměty. Každý návštěvník zde obdržel památeční vstupenku a mohl zdarma využít nabídky horkého čaje či kávy.

Poté následoval příkrý kopec, kde měli chiropterologové připravenou presentaci výzkumu odchycených netopýrů. V porovnání s loňským rokem nám letos štěstí přálo a za hodinu a půl času, který jsme na místě odchytů strávili, se chytilo cca 15 netopýrů v sedmi druzích. Druhy, které zde žáci mohli vidět na vlastní oči, byly například netopýr rezavý, netopýr ušatý nebo netopýr velký. Po všech nutných měřeních a váženích odchycených netopýrů si někteří mohli dokonce netopýra vzít do ruky a pustit ho zpět do přírody.

Bohužel jsme nebyli na akci až do úplného konce, jelikož nás začal tlačit čas a tak jsme se vydali zpátky k našemu minibusu. Když jsme opět míjeli stánek s občerstvením a upomínkovými předměty, tak nás zastavili organizátoři a ještě obdarovali žáky sešitem na poznámky s přírodním motivem na přebalu. Do Děčína jsme řádně znavení dorazili v půl jedné ráno.

Děkuji všem účastníkům za zájem a budu se těšit opět příště.