neděle, 10 leden 2010 16:40

Projekt Kolumbus

Další fází projektu, který právě probíhá na naší škole a jsou do něho zapojeni žáci 2. stupně (převážně 6. a 7. B), byla tvorba tajných schránek – tzv. cache. Tato tvorba tajných pokladů je opět rozfázována do několika částí a první z nich již máme za sebou. Společným rozhodnutím žáků bylo rozmístit cache na zajímavých místech v okolí školy, to je na Starém Městě. Celá akce trvala 2 hodiny a odehrávala se za sice zimního, ale slunečného počasí. Podařilo se nám vytvořit 4 tajné schránky a mezi hlavní aktéry celé akce patřil Aleš Rokos ve funkci objevitele vhodných prostor pro uložení cache a také Denisa Struhová (oba ze 7. B), která celou akci dokumentovala. Doprovod a ochranu během cesty poskytoval její pes Scoby, kterého je možno vidět na fotkách. Organizátorem této první části vzniku cache byl Mgr. Ondřej Michálek.

...poklady kolem nás a v nás

Naše škola se jako jedna z 15 škol v Ústeckém kraji zapojila do projektu, který je zaměřen na žáky ve věku mezi dvanácti až patnácti lety. Na ty, kteří se zajímají o moderní technologie, ovládají výpočetní techniku, ale nemají vlastní přístup ke specializovaným technologiím. Projekt je určen pro žáky 2. stupně základních škol a jeho cílem je atraktivním způsobem seznámit žáky s využíváním GPS a internetu ve výuce a rozšířit nabídku učebních materiálů a pomůcek ICT. Žáci budou prostřednictvím projektu poznávat svůj kraj a přitom si prohloubí znalosti získané v hodinách dějepisu nebo zeměpisu. A nezůstanou jen v lavicích. Na výuce se budou sami aktivně podílet. Pomocí GPS, internetu a informací z výuky zmapují zajímavost ve svém okolí a za svou třídu nebo školu vytvoří tzv. „tajnou schránku“. Tu umístí do terénu a zároveň na speciální internetové stránky. Projekt potrvá do března 2012, součástí bude celokrajská soutěž o nejlepší vytvořenou „tajnou schránku“, která bude prezentovat aktivity zúčastněných škol. Projekt se oficiálně rozběhne od září 2011. Už nyní ale probíhá tvorba materiálů pro žáky, tvorba internetových stránek a během měsíce května a června by mělo být i školení pro pedagogy, kteří poté informace přenesou na své žáky.

Za naši školu se do projektu zapojil Mgr. Ondřej Michálek a Mgr. Lucie Ulrychová.