• NOVÉ ŠATNY

středa, 24 únor 2021 21:12

INFORMACE o povinné ochraně dýchacích cest

Dle mimořádného opatření čj. MZDR 15757/2020-44/MIN/KAN (viz příloha) platí, že všechny osoby v prostorách ZŠ a MŠ musí mít ochranný prostředek dýchacích cest, kterým je:
respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny  technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 95 % dle příslušných  norem (např. FFP2/KN 95),

zdravotnická obličejová maska nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické  podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC,

které brání šíření kapének.

Doporučení na přechod z látkové roušky na zdravotnickou roušku, či respirátor je uvedeno v termínu od 25. – 28. 2. 2021, kdy škola bude respektovat aktuální ochrany nosu a úst.

V bodě 3 c)  tohoto mimořádného opatření je uvedeno následující: „Zákaz se nevztahuje na žáky, studenty a pedagogické pracovníky podle školského zákona v rámci vzdělávací aktivity, jejíž charakter neumožňuje nošení ochranného prostředku (tělocvik, zpěv, hra na dechové nástroje).“  Toto je však aktuálně ve školách zakázáno.2

Podle bodu 3 a) mají výjimku děti do 2 let.
Podle bodu 3 b) mají výjimku děti v mateřské škole a děti v dětské skupině.
Výjimka podle písm. b) se vztahuje na „děti v mateřské škole a děti v dětské skupině“, neboť se jedná o ucelené a neproměnlivé kolektivy stále stejných osob, v jejichž případě nepoužívání ochranného prostředku v rámci takového kolektivu nepředstavuje vážné riziko. Výjimka se v době šíření více virulentních mutací SARS-CoV-2 nevztahuje na pedagogické pracovníky v mateřské škole a osoby pečující o děti v dětské skupině, a to za účelem zabránění jejich šíření v těchto zařízeních.

Od termínu 1. 3. 2021 tedy odpadá možnost nosit obyčejnou látkovou roušku, která nesplňuje výše stanovené standardy.